Biomasa Drzewna |
350129
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-350129,theme-moose,eltd-cpt-2.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.3, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

ZRĘBKI DRZEWNE

Zrębki — cząstki drewna o wymiarach mieszczących się w granicach od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów, powstające w wyniku rozdrabniania drewna za pomocą maszyn zrębkujących. W zależności od gatunku drewna, wymiarów i jakości zrębki mogą stanowić surowiec do produkcji pelletu, brykietu, płyt wiórowych, pilśniowych, celulozy, do ekstrakcji żywicy i garbników. Zrębki można barwić, co wykorzystuje się do ozdabiania terenów zieleni, ogrodów, skwerów i rabat kwiatowych. Zabezpieczają przed chwastami. Zapobiegają przesuszaniu gleby i zapewniają jej właściwe napowietrzenie. Chronią glebę przed niską lub wysoką temperaturą i jej wahaniami. Surowcami do produkcji zrębków są przede wszystkim odpady z przemysłu tartacznego i leśnego. Ich jakość i wartość opałowa zależna jest od pochodzenia i sposobu składowania surowca.

TROCINY DRZEWNE

Trociny – drobne wióry, powstające jako odpady obróbki drewna: cięcia, strugania, toczenia itp. stanowią około 10% drewna przerabianego w tartakach. Trociny stosowane są do produkcji pelletów, brykietów i wsporników do palet, a także jako ściółka dla drobiu.
Poziom wilgotności trocin jest zróżnicowany i waha się w przedziałach 5% -15% suchych trocin stolarskich i 35%-65% mokrych trocin z niedawno ściętego drzewa.

KORA SOSNOWA

Kora sosnowa – jest materiałem do ściółkowania, powszechnie stosowanym w ogrodach. Charakteryzuje się estetycznym wyglądem oraz walorami użytkowymi. Występuje w dwóch rodzajach – jako kora surowa, mielona oraz kora przekompostowana. Ten materiał organiczny powstaje jako odpad podczas obróbki drewna. Materiał ten posiada doskonałe wartości odżywcze jak i izolujące, a do tego kora sosnowa najdłużej rozkłada się ze wszystkich rodzajów kory ogrodowej.